Tandcenter Lövånger AB
Org.nr: 559281-8735| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 4 684 | 5 159 | 4 802 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 112 | 1 446 | 883 |
| Antal anställda | 3 | 3 | 2 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1561.3 | 1719.7 | 2401.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 2.6 | 28.2 | 18.5 |
| Kassalikviditet % | 153.1 | 88.9 | 84.7 |
| Soliditet % | 54.8 | 45.9 | 15.4 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 4 684 | 5 159 | 4 802 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -4 563 | -3 706 | -3 917 |
| Avskrivningar (kSEK) | -212 | -207 | -143 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 121 | 1 454 | 886 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 112 | 1 446 | 883 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -38 | 685 | -585 |
| Skatt (kSEK) | 21 | 17 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | -59 | 668 | -585 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 401 | 543 | 741 |
| Summa varulager (kSEK) | 169 | 669 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 447 | 1 788 | 1 875 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 847 | 2 331 | 2 616 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | -59 | 668 | -585 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 013 | 1 071 | 403 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 835 | 1 259 | 2 213 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 847 | 2 331 | 2 616 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets ändamål är att bedriva verksamhet inom allmän- och specialisttandvård i Lövånger.
Huvudbransch SNI
86230 - Tandläkarverksamhet



