Dentalum Operations AB (publ)
Org.nr: 559136-4046| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 12 296 | 16 272 | 5 567 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -48 138 | -130 277 | -140 979 |
| Antal anställda | 17 | 14 | 14 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 723.3 | 1162.3 | 397.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 3 750 | ||
| Löner till övriga (kSEK) | 9 248 | ||
| Vinstmarginal % | -218.5 | -633.6 | -1704.6 |
| Kassalikviditet % | 29.6 | 18.6 | 36.6 |
| Soliditet % | 51.8 | 47.9 | 48.4 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 12 296 | 16 272 | 5 567 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -38 749 | -52 380 | -42 696 |
| Avskrivningar (kSEK) | -29 | -14 | -13 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -26 453 | -36 108 | -37 128 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -48 138 | -130 277 | -140 979 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 4 067 | -28 210 | -43 977 |
| Skatt (kSEK) | 3 818 | 10 505 | 8 784 |
| Årets resultat (kSEK) | 249 | -38 715 | -52 761 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 883 156 | 764 095 | 761 221 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 33 044 | 71 622 | 53 146 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 916 200 | 835 717 | 814 368 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 500 | 500 | 500 |
| Årets resultat (kSEK) | 249 | -38 715 | -52 761 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 474 885 | 400 074 | 393 789 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 275 000 | 0 | 253 510 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 111 772 | 385 184 | 145 366 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 916 200 | 835 717 | 814 368 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska i egen regi och i förekommande fall genom dotterbolag, driva verksamhet inom dentalbranschen. Denna verksamhet består i att driva, utveckla och förvärva tandvårdskliniker. Bolaget ska också bedriva handel med värdepapper som är relaterade till verksamheten.
Huvudbransch SNI
70100 - Verksamheter som utövas av huvudkontor



