EuroMaint Components and Materials AB
Org.nr: 559163-0883
Koncernmoder:
Construcciones Y Auxiliar de Fer
Dotterbolag:
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 803 845 | 831 211 | 809 537 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 28 449 | 45 805 | 36 592 |
| Antal anställda | 288 | 271 | 265 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2791.1 | 3067.2 | 3054.9 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | 133 898 | 122 618 | 112 794 |
| Vinstmarginal % | 4.8 | 5.9 | 5.2 |
| Kassalikviditet % | 148.9 | 133.0 | 89.3 |
| Soliditet % | 34.8 | 31.6 | 14.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 803 845 | 831 211 | 809 537 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -765 217 | -781 975 | -768 049 |
| Avskrivningar (kSEK) | -2 913 | -2 989 | -3 448 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 38 628 | 49 236 | 41 488 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 28 449 | 45 805 | 36 592 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 28 449 | 14 759 | -11 374 |
| Skatt (kSEK) | 5 863 | 3 664 | -1 584 |
| Årets resultat (kSEK) | 22 586 | 11 095 | -9 790 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 24 252 | 22 637 | 23 838 |
| Summa varulager (kSEK) | 337 181 | 340 725 | 312 033 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 620 031 | 615 775 | 584 817 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 644 283 | 638 412 | 608 656 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 22 586 | 11 095 | -9 790 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 224 268 | 201 682 | 90 587 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 230 000 | 230 000 | 212 685 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 190 015 | 206 730 | 305 383 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 644 283 | 638 412 | 608 656 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Ernst & Young Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska, direkt eller indirekt genom dotter- eller intressebolag, utveckla och producera underhåll, modifieringar, tekniska systemtjänster och komponent- och materialhantering för fordon inom transportsektorn, försvar och processindustri, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
33170 - Reparation och underhåll av andra civila transportmedel
Övriga branscher SNI
| 46649 - Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning |



