Euromaint Rail AB
Org.nr: 556032-2918
Koncernmoder:
Construcciones Y Auxiliar de Fer
Dotterbolag:
3 st
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 1 378 171 | 1 358 851 | 1 254 811 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 19 190 | -37 269 | -88 241 |
| Antal anställda | 650 | 656 | 608 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2120.3 | 2071.4 | 2063.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 4 405 | 3 855 | 2 796 |
| Löner till övriga (kSEK) | 346 196 | 331 097 | 300 631 |
| Vinstmarginal % | 2.7 | -1.1 | -5.9 |
| Kassalikviditet % | 142.6 | 150.7 | 132.3 |
| Soliditet % | 32.7 | 35.6 | 16.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 1 378 171 | 1 358 851 | 1 254 811 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 351 548 | -1 358 191 | -1 289 345 |
| Avskrivningar (kSEK) | -12 154 | -15 729 | -15 890 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 26 623 | 660 | -34 535 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 19 190 | -37 269 | -88 241 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -11 291 | -15 678 | -39 633 |
| Skatt (kSEK) | -278 | 2 639 | 1 983 |
| Årets resultat (kSEK) | -11 013 | -18 317 | -41 616 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 485 033 | 491 072 | 385 288 |
| Summa varulager (kSEK) | 138 054 | 151 276 | 144 013 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 679 330 | 607 623 | 615 117 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 164 363 | 1 098 695 | 1 000 405 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 19 000 | 19 000 | 19 000 |
| Årets resultat (kSEK) | -11 013 | -18 317 | -41 616 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 372 950 | 383 963 | 162 280 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 9 683 | 9 683 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 400 000 | 400 000 | 479 538 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 379 446 | 302 738 | 356 120 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 164 363 | 1 098 695 | 1 000 405 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Tillsynsbefattningar
Ernst & Young Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska, direkt eller indirekt genom dotter- och intressebolag, utveckla och producera underhåll, modifieringar, tekniska systemtjänster och materialhantering för fordon inom transportsektorn, försvar och processindustri, att äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
33170 - Reparation och underhåll av andra civila transportmedel
Övriga branscher SNI
| 30200 - Tillverkning av rälsfordon |



