Dentalum Hultsfred AB
Org.nr: 559081-5030| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 18 050 | 17 691 | 21 010 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 668 | 5 273 | 6 567 |
| Antal anställda | 9 | 8 | 8 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2005.6 | 2211.4 | 2626.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 25.9 | 29.8 | 31.3 |
| Kassalikviditet % | 127.3 | 112.7 | 104.8 |
| Soliditet % | 35.4 | 29.5 | 18.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 18 050 | 17 691 | 21 010 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -13 456 | -12 592 | -14 514 |
| Avskrivningar (kSEK) | -323 | -298 | -295 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 4 594 | 5 099 | 6 495 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 668 | 5 273 | 6 567 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 369 | 143 | 60 |
| Skatt (kSEK) | 12 | 93 | 13 |
| Årets resultat (kSEK) | 357 | 50 | 47 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 853 | 996 | 1 155 |
| Summa varulager (kSEK) | 222 | 246 | 200 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 5 179 | 5 040 | 8 364 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 6 032 | 6 036 | 9 519 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 357 | 50 | 47 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 138 | 1 781 | 1 731 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 894 | 4 255 | 7 788 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 6 032 | 6 036 | 9 519 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska driva tandvård.
Huvudbransch SNI
86230 - Tandläkarverksamhet
Övriga branscher SNI
| 86950 - Fysioterapeutisk verksamhet |



