Dentalum Tandvårdsteam AB
Org.nr: 559007-1063| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 35 314 | 33 306 | 32 564 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 982 | 5 410 | 7 860 |
| Antal anställda | 13 | 14 | 15 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2716.5 | 2379.0 | 2170.9 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 16.9 | 16.2 | 24.1 |
| Kassalikviditet % | 216.6 | 197.2 | 179.5 |
| Soliditet % | 62.1 | 60.3 | 55.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 35 314 | 33 306 | 32 564 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -29 480 | -28 093 | -24 905 |
| Avskrivningar (kSEK) | -376 | -367 | -312 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 5 834 | 5 213 | 7 659 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 982 | 5 410 | 7 860 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 132 | 70 | 140 |
| Skatt (kSEK) | 21 | -1 | 10 |
| Årets resultat (kSEK) | 111 | 71 | 130 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 631 | 2 007 | 2 050 |
| Summa varulager (kSEK) | 62 | 63 | 76 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 7 818 | 7 544 | 8 113 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 9 449 | 9 551 | 10 163 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 53 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 111 | 71 | 130 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 5 868 | 5 757 | 5 686 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 581 | 3 794 | 4 477 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 9 449 | 9 551 | 10 163 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Tandvård.
Huvudbransch SNI
86230 - Tandläkarverksamhet



