Tandläkarhuset Enköping AB
Org.nr: 556945-8648| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 35 968 | 44 104 | 42 972 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 8 225 | 15 914 | 16 072 |
| Antal anställda | 15 | 14 | 13 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2397.9 | 3150.3 | 3305.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 22.9 | 36.2 | 37.4 |
| Kassalikviditet % | 304.9 | 91.0 | 200.0 |
| Soliditet % | 67.9 | 34.9 | 50.4 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 35 968 | 44 104 | 42 972 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -28 292 | -29 037 | -27 534 |
| Avskrivningar (kSEK) | -66 | -49 | -64 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 7 677 | 15 067 | 15 439 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 8 225 | 15 914 | 16 072 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 524 | 814 | 509 |
| Skatt (kSEK) | 12 | 18 | 10 |
| Årets resultat (kSEK) | 512 | 796 | 499 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 326 | 12 836 | 108 |
| Summa varulager (kSEK) | 27 | 91 | 76 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 16 727 | 18 821 | 20 247 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 17 053 | 31 657 | 20 355 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 512 | 796 | 499 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 11 576 | 11 064 | 10 268 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 5 477 | 20 593 | 10 087 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 17 053 | 31 657 | 20 355 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall bedriva tandläkarverksamhet, förvalta fast och lös egendom jämte därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
86230 - Tandläkarverksamhet



