Nordisk Hälsokost & Livsmedel AB
Org.nr: 556780-4686| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 77 060 | 66 558 | 51 117 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 18 270 | 15 343 | 8 036 |
| Antal anställda | 12 | 11 | 12 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 6421.7 | 6050.7 | 4259.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | ||
| Löner till övriga (kSEK) | 5 799 | 6 408 | 6 203 |
| Vinstmarginal % | 23.7 | 23.1 | 15.7 |
| Kassalikviditet % | 97.2 | 151.7 | 150.1 |
| Soliditet % | 40.9 | 65.1 | 57.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 77 060 | 66 558 | 51 117 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -59 019 | -51 414 | -43 250 |
| Avskrivningar (kSEK) | -519 | -597 | -561 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 18 042 | 15 145 | 7 867 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 18 270 | 15 343 | 8 036 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 270 | 342 | 153 |
| Skatt (kSEK) | 17 | 94 | 98 |
| Årets resultat (kSEK) | 253 | 248 | 55 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 4 147 | 1 923 | 1 179 |
| Summa varulager (kSEK) | 16 593 | 12 299 | 11 127 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 44 544 | 28 287 | 32 445 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 48 692 | 30 210 | 33 623 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 253 | 248 | 55 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 19 927 | 19 673 | 19 425 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 28 765 | 10 536 | 14 198 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 48 692 | 30 210 | 33 623 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva tillverkning och försäljning av hälsokostprodukter samt utföra paketering av hälsokost- och livsmedelsprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
10890 - Framställning av diverse övriga livsmedel
Övriga branscher SNI
| 82920 - Förpackningsverksamhet |



