13:e Protein Import HoldCo AB
Org.nr: 559275-9558| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 0 | 1 085 | 2 608 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 270 | 103 313 | -18 947 |
| Antal anställda | 0 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 1085.0 | 2608.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | 938 | 2 250 |
| Löner till övriga (kSEK) | 0 | ||
| Vinstmarginal % | 0.0 | 10409.4 | -104.1 |
| Kassalikviditet % | 17720.9 | 11531.0 | 117.2 |
| Soliditet % | 97.1 | 97.1 | 65.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 0 | 1 085 | 2 608 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -136 | -2 439 | -4 520 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -136 | -1 354 | -1 913 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 270 | 103 313 | -18 947 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 3 070 | 102 195 | 51 950 |
| Skatt (kSEK) | 795 | 691 | 11 026 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 275 | 101 504 | 40 924 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 194 657 | 194 657 | 476 807 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 63 618 | 60 307 | 41 403 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 258 275 | 254 964 | 518 210 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 3 150 | 3 150 | 3 150 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 275 | 101 504 | 40 924 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 223 043 | 220 768 | 311 764 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 34 872 | 33 672 | 32 554 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 138 560 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 359 | 523 | 35 332 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 258 275 | 254 964 | 518 210 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska bestå av att investera medel i fast och lös egendom, huvudsakligen aktier, för att uppnå avkastning uteslutande genom kapitaltillväxt eller investeringsintäkter, samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
70100 - Verksamheter som utövas av huvudkontor



