Logent Transport Management AB
Org.nr: 556763-9413
Koncernmoder:
Sscp Lager Holdings SCA
Dotterbolag:
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 326 849 | 342 365 | 277 090 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -9 024 | 9 461 | 9 030 |
| Antal anställda | 6 | 6 | 7 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 54474.8 | 57060.8 | 39584.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 492 | ||
| Löner till övriga (kSEK) | 2 643 | 3 533 | 3 961 |
| Vinstmarginal % | -2.3 | 3.0 | 3.7 |
| Kassalikviditet % | 122.1 | 113.9 | 114.8 |
| Soliditet % | 20.1 | 14.7 | 16.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 326 849 | 342 365 | 277 090 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -339 124 | -334 132 | -270 414 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 268 | -1 080 | -797 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -12 274 | 8 232 | 6 676 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -9 024 | 9 461 | 9 030 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 921 | 1 738 | 2 241 |
| Skatt (kSEK) | 1 | 1 | 1 |
| Årets resultat (kSEK) | 920 | 1 737 | 2 240 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 565 | 2 380 | 2 330 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 63 350 | 79 822 | 62 285 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 64 915 | 82 203 | 64 615 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 400 | 400 | 400 |
| Årets resultat (kSEK) | 920 | 1 737 | 2 240 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 13 022 | 12 103 | 10 365 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 51 893 | 70 101 | 54 250 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 64 915 | 82 203 | 64 615 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utföra transportadministration samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
52260 - Annan stödverksamhet avseende transport



