Logent AB
Org.nr: 556634-4429
Koncernmoder:
Sscp Lager Holdings SCA
Dotterbolag:
13 st
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 764 898 | 807 070 | 991 324 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 95 898 | 74 940 | 54 652 |
| Antal anställda | 454 | 543 | 1 001 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1684.8 | 1486.3 | 990.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | 215 275 | 222 898 | 345 374 |
| Vinstmarginal % | 15.3 | 11.4 | 7.9 |
| Kassalikviditet % | 37.7 | 32.9 | 35.2 |
| Soliditet % | 13.7 | 15.3 | 15.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 764 898 | 807 070 | 991 324 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -680 403 | -743 067 | -933 467 |
| Avskrivningar (kSEK) | -7 579 | -8 269 | -7 680 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 84 495 | 64 002 | 57 856 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 95 898 | 74 940 | 54 652 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 19 907 | 1 945 | 2 266 |
| Skatt (kSEK) | -5 | -34 | -40 |
| Årets resultat (kSEK) | 19 912 | 1 979 | 2 306 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 791 890 | 589 292 | 575 388 |
| Summa varulager (kSEK) | 419 | 488 | 471 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 269 827 | 227 700 | 246 513 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 061 717 | 816 992 | 821 901 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 219 | 219 | 219 |
| Årets resultat (kSEK) | 19 912 | 1 979 | 2 306 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 145 258 | 125 346 | 123 366 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 201 616 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 714 844 | 691 646 | 698 534 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 061 717 | 816 992 | 821 901 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet, utbildning, rekrytering, outsourcing, entreprenad, tullhantering inom industrin och logistik samt utöva därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
52100 - Magasinering och varulagring
Övriga branscher SNI
| 52249 - Övrig godshantering |
| 78201 - Personaluthyrning |



