Barrique Wine Bar Lorensberg AB
Org.nr: 556703-5380| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 25 677 | 19 658 | 17 025 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 783 | 2 275 | -163 |
| Antal anställda | 10 | 10 | 10 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2567.7 | 1965.8 | 1702.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 18.8 | 11.8 | -0.8 |
| Kassalikviditet % | 143.9 | 119.2 | 78.2 |
| Soliditet % | 41.5 | 37.3 | 12.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 25 677 | 19 658 | 17 025 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -20 855 | -17 347 | -17 164 |
| Avskrivningar (kSEK) | -219 | -206 | -784 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 4 822 | 2 311 | -138 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 783 | 2 275 | -163 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 4 783 | 2 274 | -163 |
| Skatt (kSEK) | 1 007 | 332 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 776 | 1 942 | -163 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 767 | 834 | 989 |
| Summa varulager (kSEK) | 849 | 844 | 673 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 9 495 | 5 816 | 3 446 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 10 262 | 6 650 | 4 435 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 776 | 1 942 | -163 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 4 256 | 2 480 | 537 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 352 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 6 007 | 4 170 | 3 546 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 10 262 | 6 650 | 4 435 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva restaurangverksamhet samt import och försäljning av vin samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
56110 - Restaurangverksamhet
Övriga branscher SNI
| 46340 - Partihandel med drycker |



