Abcare Tandvård AB
Org.nr: 556651-5978| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 15 543 | 15 136 | 12 134 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 232 | 3 141 | 2 676 |
| Antal anställda | 9 | 7 | 7 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1727.0 | 2162.3 | 1733.4 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 14.4 | 20.8 | 22.1 |
| Kassalikviditet % | 317.7 | 233.6 | 245.3 |
| Soliditet % | 71.5 | 61.9 | 63.3 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 15 543 | 15 136 | 12 134 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -13 388 | -12 094 | -9 458 |
| Avskrivningar (kSEK) | -115 | -8 400 | -25 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 154 | 3 042 | 2 676 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 232 | 3 141 | 2 676 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 232 | 200 | 2 676 |
| Skatt (kSEK) | 466 | -12 | 614 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 766 | 212 | 2 062 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 360 | 279 | 326 |
| Summa varulager (kSEK) | 334 | 330 | 182 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 6 884 | 5 238 | 4 732 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 7 244 | 5 518 | 5 059 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 766 | 212 | 2 062 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 5 182 | 3 416 | 3 204 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 062 | 2 101 | 1 855 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 7 244 | 5 518 | 5 059 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tandläkarverksamhet, importera varor inom dentalbranschen, förvaltning av värdepapper, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
86230 - Tandläkarverksamhet



