Alcon Högtryckstvättar AB
Org.nr: 556562-2940
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 41 131 | 42 321 | 42 884 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 547 | 5 577 | 5 323 |
| Antal anställda | 13 | 12 | 12 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3163.9 | 3526.8 | 3573.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 14.6 | 13.2 | 12.9 |
| Kassalikviditet % | 134.8 | 122.2 | 77.6 |
| Soliditet % | 62.7 | 62.7 | 53.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 41 131 | 42 321 | 42 884 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -35 223 | -36 790 | -37 352 |
| Avskrivningar (kSEK) | -189 | -226 | -203 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 5 909 | 5 531 | 5 533 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 547 | 5 577 | 5 323 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 197 | 2 850 | 1 430 |
| Skatt (kSEK) | 187 | 652 | 389 |
| Årets resultat (kSEK) | 10 | 2 198 | 1 041 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 237 | 1 426 | 1 556 |
| Summa varulager (kSEK) | 9 247 | 10 529 | 12 621 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 17 482 | 18 223 | 18 683 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 18 719 | 19 649 | 20 239 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 10 | 2 198 | 1 041 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 8 349 | 8 340 | 6 142 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 4 262 | 5 012 | 5 785 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 6 108 | 6 298 | 7 809 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 18 719 | 19 649 | 20 239 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsulterande ingenjörsbyrå, tillverkning och handel med tvättutrustning, (högtryckstvättar) kemikaliepåläggare, industridammsugare samt övriga rengöringsprodukter jämte därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
71124 - Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Övriga branscher SNI
| 28990 - Tillverkning av diverse övriga specialmaskiner |
| 46649 - Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning |



