Stegaföretagen AB
Org.nr: 556974-9517| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 1 786 | 1 956 | 1 273 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -4 583 | -6 999 | 2 936 |
| Antal anställda | 3 | 3 | 3 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 595.3 | 652.0 | 424.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 2 847 | 2 726 | 2 556 |
| Löner till övriga (kSEK) | 799 | 740 | 703 |
| Vinstmarginal % | 32.1 | -38.9 | 692.9 |
| Kassalikviditet % | 99.2 | 91.9 | 21.2 |
| Soliditet % | 73.4 | 64.8 | 70.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 1 786 | 1 956 | 1 273 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -8 409 | -9 214 | -7 620 |
| Avskrivningar (kSEK) | -135 | -178 | -138 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -6 623 | -7 258 | -6 347 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -4 583 | -6 999 | 2 936 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 43 717 | 24 101 | 38 436 |
| Skatt (kSEK) | 8 164 | 4 010 | 4 955 |
| Årets resultat (kSEK) | 35 553 | 20 091 | 33 481 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 293 356 | 273 954 | 270 247 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 35 828 | 40 043 | 9 191 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 329 184 | 313 997 | 279 438 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 99 | 99 | 99 |
| Årets resultat (kSEK) | 35 553 | 20 091 | 33 481 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 211 226 | 180 723 | 180 632 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 38 400 | 28 600 | 22 200 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 43 445 | 61 105 | 32 684 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 36 113 | 43 569 | 43 426 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 329 184 | 313 997 | 279 438 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att förvärva och förvalta aktier i bolag verksamma inom service, underhåll och tillverkning och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
70100 - Verksamheter som utövas av huvudkontor



