Sml Företagshuset AB
Org.nr: 556086-3135| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 5 800 | 6 410 | 6 378 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 771 | 1 073 | 2 774 |
| Antal anställda | 0 | 0 | 0 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 37.4 | 27.7 | 53.9 |
| Kassalikviditet % | 3.2 | 2.4 | 2.6 |
| Soliditet % | 34.3 | 28.7 | 24.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 5 800 | 6 410 | 6 378 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -551 | -570 | -710 |
| Avskrivningar (kSEK) | |||
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 172 | 1 772 | 3 436 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 771 | 1 073 | 2 774 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 753 | 974 | 2 203 |
| Skatt (kSEK) | 492 | 209 | 318 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 261 | 765 | 1 885 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 28 621 | 29 926 | 31 141 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 587 | 512 | 604 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 29 208 | 30 438 | 31 746 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 261 | 765 | 1 885 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 8 714 | 7 453 | 6 688 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 642 | 1 624 | 1 524 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 18 565 | 21 246 | 23 534 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 29 208 | 30 438 | 31 746 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fast egendom ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



