Sml Fastigheter i Nässjö AB
Org.nr: 556655-1544| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 5 460 | 5 356 | 5 052 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -1 375 | -2 854 | -1 610 |
| Antal anställda | 5 | 6 | 6 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1092.0 | 892.7 | 842.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 112 | 1 088 | 991 |
| Löner till övriga (kSEK) | 2 012 | 2 351 | 2 035 |
| Vinstmarginal % | -11.0 | -17.6 | -20.4 |
| Kassalikviditet % | 6.2 | 1.0 | 1.3 |
| Soliditet % | 73.9 | 66.1 | 80.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 5 460 | 5 356 | 5 052 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -6 278 | -6 459 | -6 086 |
| Avskrivningar (kSEK) | |||
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -818 | -1 103 | -1 033 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -1 375 | -2 854 | -1 610 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 4 595 | 2 338 | 5 989 |
| Skatt (kSEK) | 979 | 557 | 1 296 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 616 | 1 781 | 4 693 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 51 022 | 51 090 | 51 157 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 777 | 169 | 116 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 51 799 | 51 259 | 51 273 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 3 000 | 3 000 | 3 000 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 616 | 1 781 | 4 693 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 34 369 | 30 753 | 38 972 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 4 950 | 3 920 | 3 113 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 12 480 | 16 586 | 9 188 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 51 799 | 51 259 | 51 273 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta samt köpa och sälja fast egendom, aktier och andelar i andra bolag och idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
70100 - Verksamheter som utövas av huvudkontor



