XR Berg och Maskin AB
Org.nr: 556075-0902| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 136 783 | 150 801 | 196 205 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 8 352 | -4 421 | -2 465 |
| Antal anställda | 42 | 57 | 67 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3256.7 | 2645.6 | 2928.4 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 408 | 833 | 961 |
| Löner till övriga (kSEK) | 22 792 | 27 996 | 32 168 |
| Vinstmarginal % | 7.0 | 0.7 | 0.2 |
| Kassalikviditet % | 246.3 | 90.7 | 61.8 |
| Soliditet % | 61.7 | 25.1 | 22.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 136 783 | 150 801 | 196 205 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -136 572 | -157 484 | -195 735 |
| Avskrivningar (kSEK) | -9 973 | -15 313 | -23 772 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 212 | -6 684 | 470 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 8 352 | -4 421 | -2 465 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 30 056 | 579 | 4 797 |
| Skatt (kSEK) | 4 709 | 493 | 1 014 |
| Årets resultat (kSEK) | 25 347 | 86 | 3 783 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 30 709 | 77 715 | 125 322 |
| Summa varulager (kSEK) | 1 232 | 2 703 | 47 300 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 61 521 | 102 920 | 88 220 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 92 230 | 180 635 | 213 542 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 25 347 | 86 | 3 783 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 34 163 | 8 816 | 8 731 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 28 683 | 46 086 | 50 586 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 4 908 | 13 842 | 86 974 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 24 476 | 110 470 | 66 237 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 92 230 | 180 635 | 213 542 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet som omfattar mark- och anläggningsarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43120 - Mark- och grundarbeten



