XR Bolagen AB
Org.nr: 556762-3458| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 33 324 | 47 567 | 44 121 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 33 279 | 12 098 | 1 976 |
| Antal anställda | 3 | 13 | 12 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 11108.0 | 3659.0 | 3676.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 2 879 | 2 888 | 935 |
| Löner till övriga (kSEK) | 456 | 8 852 | 6 490 |
| Vinstmarginal % | 107.7 | 34.9 | 5.4 |
| Kassalikviditet % | 212.0 | 1205.0 | 209.3 |
| Soliditet % | 67.4 | 92.3 | 66.6 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 33 324 | 47 567 | 44 121 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -33 290 | -47 441 | -44 077 |
| Avskrivningar (kSEK) | -384 | -362 | -328 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 34 | 126 | 44 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 33 279 | 12 098 | 1 976 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 34 634 | 10 160 | 2 437 |
| Skatt (kSEK) | 755 | 2 187 | 665 |
| Årets resultat (kSEK) | 33 879 | 7 973 | 1 772 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 62 410 | 64 008 | 110 608 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 121 699 | 127 919 | 142 250 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 184 109 | 191 927 | 252 858 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 504 | 50 388 | 50 388 |
| Årets resultat (kSEK) | 33 879 | 7 973 | 1 772 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 114 114 | 165 390 | 157 417 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 12 597 | 14 852 | 13 714 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 13 250 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 57 398 | 10 616 | 67 958 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 184 109 | 191 927 | 252 858 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, bedriva logistik- och transportförsäljningsverksamhet, hantering av miljöfarligt avfall och återvinning samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
70100 - Verksamheter som utövas av huvudkontor



