Rexam AB
Org.nr: 556003-4844
Koncernmoder:
Rexam Plc
Dotterbolag:
3 st
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 5 660 | 96 | 101 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 67 016 | 2 126 492 | 96 294 |
| Antal anställda | 0 | 0 | 0 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 1909.2 | 16126.0 | 12456.4 |
| Kassalikviditet % | 41046.1 | 23118.9 | 6258.3 |
| Soliditet % | 97.0 | 97.8 | 95.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 5 660 | 96 | 101 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -78 | -3 006 | -6 054 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | -30 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 5 582 | -2 910 | -5 953 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 67 016 | 2 126 492 | 96 294 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 59 055 | 2 302 945 | 207 834 |
| Skatt (kSEK) | -191 | 44 706 | 21 515 |
| Årets resultat (kSEK) | 59 246 | 2 258 239 | 186 319 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 296 517 | 297 122 | 297 266 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 3 210 734 | 5 142 678 | 2 878 888 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 3 507 251 | 5 439 800 | 3 176 154 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 434 561 | 434 561 | 434 561 |
| Årets resultat (kSEK) | 59 246 | 2 258 239 | 186 319 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 3 238 295 | 5 152 725 | 2 894 486 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 208 000 | 212 000 | 163 000 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 332 | 4 177 | 46 001 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 3 507 251 | 5 439 800 | 3 176 154 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall självt eller genom delägarskap i andra företag bedriva tillverkning och försäljning av förpackningar av olika material samt att bedriva verksamhet inom återvinningsområdet.
Huvudbransch SNI
70100 - Verksamheter som utövas av huvudkontor



