Mattans Heltäckande & Skräddarsytt Sverige AB
Org.nr: 559464-3636| Nyckeltal | 2026-08 | 2025-08 | 2024-08 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 2 344 | 1 742 | 1 126 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 308 | 207 | 259 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2344.0 | 1742.0 | 1501.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 13.2 | 11.9 | 23.0 |
| Kassalikviditet % | 213.3 | 174.1 | 138.2 |
| Soliditet % | 66.7 | 61.1 | 52.0 |
| Resultaträkning | 2026-08 | 2025-08 | 2024-08 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 2 344 | 1 742 | 1 126 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -2 034 | -1 534 | -867 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 310 | 207 | 259 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 308 | 207 | 259 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 309 | 207 | 259 |
| Skatt (kSEK) | 66 | 43 | 54 |
| Årets resultat (kSEK) | 243 | 164 | 205 |
| Balansräkning | 2026-08 | 2025-08 | 2024-08 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 67 | 3 | 0 |
| Summa varulager (kSEK) | 172 | 157 | 149 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 750 | 493 | 442 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 817 | 496 | 442 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | 243 | 164 | 205 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 545 | 303 | 230 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 271 | 193 | 212 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 817 | 496 | 442 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget kommer att jobba med golvläggning samt försäljning av golv så därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46831 - Partihandel med virke och andra byggmaterial



