Espenäs Bygg AB
Org.nr: 559433-9557| Nyckeltal | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 6 067 | 5 209 | 4 635 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 464 | 222 | 595 |
| Antal anställda | 5 | 4 | 4 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1213.4 | 1302.3 | 993.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 7.7 | 4.3 | 12.9 |
| Kassalikviditet % | 148.3 | 113.1 | 106.3 |
| Soliditet % | 39.0 | 26.7 | 31.5 |
| Resultaträkning | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 6 067 | 5 209 | 4 635 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -5 601 | -4 994 | -4 039 |
| Avskrivningar (kSEK) | -84 | -83 | -52 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 465 | 215 | 595 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 464 | 222 | 595 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 484 | 215 | 510 |
| Skatt (kSEK) | 102 | 45 | 106 |
| Årets resultat (kSEK) | 382 | 170 | 404 |
| Balansräkning | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 219 | 302 | 447 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 848 | 1 346 | 1 126 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 2 067 | 1 648 | 1 573 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | 382 | 170 | 404 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 749 | 367 | 429 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 71 | 92 | 85 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 246 | 1 190 | 1 059 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 2 067 | 1 648 | 1 573 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
41000 - Byggande av bostadshus och andra byggnader



