Spolbil i Mälardalen AB
Org.nr: 559432-5382| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 18 011 | 15 923 | 9 462 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 710 | -1 579 | 172 |
| Antal anställda | 5 | 3 | 2 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3602.2 | 5307.7 | 4731.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 4.7 | -8.8 | 2.9 |
| Kassalikviditet % | 89.1 | 77.9 | 97.0 |
| Soliditet % | 11.2 | 1.4 | 3.0 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 18 011 | 15 923 | 9 462 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -17 177 | -17 335 | -9 187 |
| Avskrivningar (kSEK) | -341 | -252 | -53 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 835 | -1 413 | 276 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 710 | -1 579 | 172 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 710 | -1 579 | 172 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 35 |
| Årets resultat (kSEK) | 710 | -1 579 | 137 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 2 358 | 2 440 | 319 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 4 709 | 3 367 | 5 138 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 7 066 | 5 807 | 5 457 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | 710 | -1 579 | 137 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 792 | 83 | 162 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 991 | 1 401 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 5 283 | 4 323 | 5 295 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 7 066 | 5 807 | 5 457 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Allians Revision & Redovisning AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva sugbils- och spolbilstjänster inom industri och till allmänheten samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43999 - Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet



