Ingrid Capacity Gävle 1 AB
Org.nr: 559430-3850
Koncernmoder:
Bw Energy Storage Systems Pte Lt
Dotterbolag:
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 12 404 | 2 065 | 0 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 611 | -7 731 | -168 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 36.7 | -113.4 | 0.0 |
| Kassalikviditet % | 19.6 | 5.9 | 10.2 |
| Soliditet % | 9.7 | 7.4 | 0.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 12 404 | 2 065 | 0 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -8 712 | -4 630 | -168 |
| Avskrivningar (kSEK) | -4 192 | -2 008 | 4 192 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 691 | -2 564 | -168 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 611 | -7 731 | -168 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 3 804 | -10 923 | -168 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 804 | -10 923 | -168 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 54 551 | 58 232 | 30 509 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 5 126 | 3 310 | 3 478 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 59 676 | 61 543 | 33 987 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 804 | -10 923 | -168 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 5 798 | 1 994 | 25 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 3 192 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 27 694 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 26 184 | 56 356 | 33 962 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 59 676 | 61 543 | 33 987 |
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva energilagring och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
35160 - Lagring av elektricitet



