Hunseberg Semin & Veterinärstation AB
Org.nr: 559412-2250| Nyckeltal | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 5 243 | 5 034 | 2 488 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 725 | -194 | 196 |
| Antal anställda | 3 | 4 | 4 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1747.7 | 1258.5 | 829.1 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 14.6 | -3.3 | 8.5 |
| Kassalikviditet % | 129.6 | 89.3 | 127.0 |
| Soliditet % | 25.0 | 1.9 | 15.8 |
| Resultaträkning | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 5 243 | 5 034 | 2 488 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -4 474 | -5 198 | -2 276 |
| Avskrivningar (kSEK) | -47 | -42 | -5 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 768 | -164 | 211 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 725 | -194 | 196 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 568 | -136 | 139 |
| Skatt (kSEK) | 96 | 0 | 31 |
| Årets resultat (kSEK) | 472 | -136 | 108 |
| Balansräkning | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 102 | 150 | 55 |
| Summa varulager (kSEK) | 193 | 143 | 204 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 385 | 1 212 | 1 069 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 2 487 | 1 362 | 1 124 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | 472 | -136 | 108 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 499 | 26 | 133 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 156 | 0 | 57 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 141 | 139 | 253 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 691 | 1 197 | 681 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 2 487 | 1 362 | 1 124 |
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva semin och veterinärstation.
Huvudbransch SNI
75000 - Veterinärverksamhet
Övriga branscher SNI
| 01620 - Stödverksamhet avseende husdjursskötsel |



