Veoneer Sweden Safety Systems AB
Org.nr: 559396-6327
Koncernmoder:
Ssw Holdco Lp
Dotterbolag:
10 st
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 577 200 | 817 270 | 617 673 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 346 | -365 889 | 12 563 |
| Antal anställda | 8 | 12 | |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 72150.0 | 68105.8 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | ||
| Löner till övriga (kSEK) | 8 877 | ||
| Vinstmarginal % | 2.9 | -28.4 | 40.2 |
| Kassalikviditet % | 205.2 | 139.6 | 128.4 |
| Soliditet % | 92.0 | 82.6 | 79.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 577 200 | 817 270 | 617 673 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -591 696 | -888 807 | -580 074 |
| Avskrivningar (kSEK) | -3 000 | -1 000 | -1 000 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -14 496 | -71 537 | 37 599 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 346 | -365 889 | 12 563 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 3 346 | -365 889 | 12 563 |
| Skatt (kSEK) | -7 | 0 | 14 706 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 353 | -365 889 | -2 143 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 450 002 | 1 447 618 | 1 798 640 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 3 241 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 272 551 | 465 902 | 662 616 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 722 553 | 1 913 520 | 2 461 256 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 353 | -365 889 | -2 143 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 584 236 | 1 579 881 | 1 945 770 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 132 851 | 333 639 | 513 687 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 722 553 | 1 913 520 | 2 461 256 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska direkt eller genom hel- eller delägda företag utveckla, tillverka och försälja utrustning för personsäkerhet i bilar, samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
77400 - Leasing av immateriell egendom och liknande produkter, med undantag för upphovsrättsskyddade verk



