Alviks Måleri i Väst AB
Org.nr: 559388-6426| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 12 350 | 9 391 | 6 210 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 645 | 367 | 779 |
| Antal anställda | 10 | 10 | 5 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1235.0 | 939.1 | 1242.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 5.2 | 3.9 | 12.6 |
| Kassalikviditet % | 161.9 | 116.7 | 142.4 |
| Soliditet % | 38.6 | 32.4 | 29.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 12 350 | 9 391 | 6 210 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -11 710 | -9 027 | -5 432 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 639 | 364 | 778 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 645 | 367 | 779 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 645 | 367 | 780 |
| Skatt (kSEK) | 141 | 76 | 161 |
| Årets resultat (kSEK) | 504 | 291 | 619 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa varulager (kSEK) | 20 | 658 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 3 926 | 3 117 | 2 416 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 3 926 | 3 117 | 2 416 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 504 | 291 | 619 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 514 | 1 010 | 719 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 412 | 2 108 | 1 697 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 3 926 | 3 117 | 2 416 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Grant Thornton Sweden AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva måleriverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43341 - Måleriarbeten



