Espås Fastighets AB
Org.nr: 559387-2467| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 1 356 | 1 256 | 1 148 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 401 | 64 | 163 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 34.1 | 11.5 | 20.0 |
| Kassalikviditet % | 314.8 | 173.3 | 185.5 |
| Soliditet % | 23.1 | 10.2 | 9.1 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 1 356 | 1 256 | 1 148 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -895 | -1 113 | -920 |
| Avskrivningar (kSEK) | -94 | -94 | -37 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 460 | 142 | 227 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 401 | 64 | 163 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 301 | 42 | 123 |
| Skatt (kSEK) | 62 | 14 | 26 |
| Årets resultat (kSEK) | 239 | 28 | 97 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 210 | 1 304 | 1 113 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 039 | 650 | 577 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 2 248 | 1 954 | 1 691 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | 239 | 28 | 97 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 388 | 149 | 122 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 164 | 64 | 41 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 367 | 1 367 | 1 217 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 330 | 375 | 311 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 2 248 | 1 954 | 1 691 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



