Rewolt Heavy Equipment AB
Org.nr: 559385-5694| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 54 553 | 58 929 | 18 214 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 758 | -1 089 | -2 640 |
| Antal anställda | 4 | 4 | 2 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 13638.3 | 14732.3 | 9107.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 4.7 | -0.4 | -11.7 |
| Kassalikviditet % | 193.6 | 279.1 | 284.2 |
| Soliditet % | 12.5 | 8.5 | 8.4 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 54 553 | 58 929 | 18 214 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -52 114 | -59 293 | -20 387 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 418 | -1 289 | -984 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 439 | -364 | -2 173 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 758 | -1 089 | -2 640 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 758 | 81 | 360 |
| Skatt (kSEK) | 410 | 30 | 52 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 348 | 51 | 308 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 4 913 | 5 334 | 5 886 |
| Summa varulager (kSEK) | 11 764 | 12 565 | 12 765 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 23 738 | 20 727 | 20 106 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 28 652 | 26 061 | 25 992 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 348 | 51 | 308 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 3 570 | 2 222 | 2 172 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 18 896 | 20 915 | 21 237 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 6 186 | 2 924 | 2 583 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 28 652 | 26 061 | 25 992 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Grant Thornton Sweden AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva reparation, försäljning och konsultverksamhet avseende markentreprenadmaskiner, uthyrning och eventverksamhet avseende tävlingsbilar och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46630 - Partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner
Övriga branscher SNI
| 69201 - Redovisning och bokföring; skatterådgivning |
| 77210 - Uthyrning och leasing av fritids- och sportutrustning |



