BiWi Måleri AB
Org.nr: 559372-9030| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 6 676 | 6 331 | 5 971 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 499 | 316 | 620 |
| Antal anställda | 6 | 6 | 5 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1112.7 | 1055.2 | 1194.2 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 7.6 | 5.0 | 10.4 |
| Kassalikviditet % | 162.5 | 148.4 | 151.1 |
| Soliditet % | 34.0 | 28.7 | 31.3 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 6 676 | 6 331 | 5 971 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -6 169 | -6 013 | -5 351 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 506 | 319 | 620 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 499 | 316 | 620 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 368 | 230 | 462 |
| Skatt (kSEK) | 81 | 52 | 97 |
| Årets resultat (kSEK) | 287 | 178 | 365 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 1 | 1 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 127 | 1 716 | 1 939 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 2 127 | 1 716 | 1 939 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 287 | 178 | 365 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 363 | 236 | 418 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 454 | 323 | 239 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 309 | 1 156 | 1 283 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 2 127 | 1 716 | 1 939 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Föremål för bolagets verksamhet är byggnadsmåleri och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43341 - Måleriarbeten



