Saxå Bruk AB
Org.nr: 559371-8405| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 674 | 622 | 1 457 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -1 491 | -1 570 | -2 350 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 2 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 674.0 | 622.0 | 728.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -221.1 | -252.3 | -161.2 |
| Kassalikviditet % | 13.9 | 23.9 | 68.7 |
| Soliditet % | 73.1 | 81.0 | 86.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 674 | 622 | 1 457 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -2 165 | -2 192 | -3 808 |
| Avskrivningar (kSEK) | -468 | -477 | -478 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -1 490 | -1 570 | -2 350 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -1 491 | -1 570 | -2 350 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -1 491 | -1 570 | -2 410 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | -1 491 | -1 570 | -2 410 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 14 171 | 14 639 | 15 116 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 193 | 169 | 281 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 14 364 | 14 808 | 15 397 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | -1 491 | -1 570 | -2 410 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 10 500 | 11 991 | 13 368 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 2 478 | 2 110 | 1 620 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 386 | 707 | 409 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 14 364 | 14 808 | 15 397 |
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är hotell- och restaurangrörelse samt bedriva utbildnings-, kurs- och konferensverksamhet samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
55101 - Hotellverksamhet med restaurangrörelse



