Forna Stål & Montage AB
Org.nr: 559358-2942| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 16 717 | 17 891 | 17 024 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 240 | 503 | 109 |
| Antal anställda | 9 | 9 | 9 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1857.4 | 1987.9 | 1891.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 1.6 | 3.0 | 0.8 |
| Kassalikviditet % | 85.5 | 97.4 | 115.8 |
| Soliditet % | 26.6 | 24.9 | 24.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 16 717 | 17 891 | 17 024 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -16 457 | -17 352 | -16 883 |
| Avskrivningar (kSEK) | -232 | -153 | -101 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 260 | 539 | 142 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 240 | 503 | 109 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 0 | 253 | 4 |
| Skatt (kSEK) | 10 | 59 | 15 |
| Årets resultat (kSEK) | -10 | 194 | -11 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 372 | 711 | 388 |
| Summa varulager (kSEK) | 515 | 513 | 525 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 100 | 3 860 | 3 418 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 3 472 | 4 570 | 3 807 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 200 | 200 | 200 |
| Årets resultat (kSEK) | -10 | 194 | -11 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 925 | 1 136 | 942 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 694 | 0 | 366 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 853 | 3 435 | 2 499 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 3 472 | 4 570 | 3 807 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall bedriva byggnadsverksamhet, uppförande av stålkonstruktioner, underhållsarbete inom industrin och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
25120 - Tillverkning av dörrar och fönster av metall



