Qressida 4 AB
Org.nr: 559330-9502| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 21 902 | 23 613 | 23 631 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 175 | 5 555 | 6 859 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 41.6 | 29.8 | 33.8 |
| Kassalikviditet % | 61.7 | 81.0 | 84.5 |
| Soliditet % | 45.0 | 61.1 | 72.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 21 902 | 23 613 | 23 631 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -12 821 | -16 630 | -15 701 |
| Avskrivningar (kSEK) | -3 349 | -3 026 | -1 238 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 9 080 | 6 983 | 7 931 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 175 | 5 555 | 6 859 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 174 | 55 | 427 |
| Skatt (kSEK) | 381 | 27 | 175 |
| Årets resultat (kSEK) | -207 | 28 | 252 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 235 510 | 155 228 | 144 353 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 6 339 | 6 929 | 6 467 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 241 849 | 162 158 | 150 820 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | -207 | 28 | 252 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 108 845 | 99 033 | 110 015 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 96 857 | 30 813 | 33 153 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 10 277 | 8 550 | 7 652 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 241 849 | 162 158 | 150 820 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fast- och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



