Älvdalens VVS AB
Org.nr: 559328-5348| Nyckeltal | 2026-08 | 2025-08 | 2024-08 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 36 610 | 35 704 | 34 490 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 587 | 2 175 | 763 |
| Antal anställda | 16 | 15 | 12 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2288.1 | 2380.3 | 2874.2 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 9.8 | 6.3 | 2.7 |
| Kassalikviditet % | 143.3 | 128.3 | 119.3 |
| Soliditet % | 43.0 | 33.4 | 17.9 |
| Resultaträkning | 2026-08 | 2025-08 | 2024-08 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 36 610 | 35 704 | 34 490 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -33 007 | -33 454 | -33 545 |
| Avskrivningar (kSEK) | -257 | -161 | -136 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 603 | 2 251 | 944 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 587 | 2 175 | 763 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 639 | 1 450 | 505 |
| Skatt (kSEK) | 599 | 363 | 131 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 040 | 1 087 | 374 |
| Balansräkning | 2026-08 | 2025-08 | 2024-08 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 857 | 1 114 | 681 |
| Summa varulager (kSEK) | 2 009 | 1 054 | 622 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 10 341 | 9 720 | 10 293 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 11 198 | 10 834 | 10 974 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 040 | 1 087 | 374 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 792 | 2 352 | 1 265 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 548 | 1 600 | 875 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 43 | 129 | 727 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 5 815 | 6 753 | 8 106 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 11 198 | 10 834 | 10 974 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra installationer inom VVS och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43221 - Värme- och sanitetsarbeten



