BeOne Medicines Sweden AB
Org.nr: 559328-1933
Koncernmoder:
Beigene Ltd
Dotterbolag:
Moderbolag:
Beigene Ltd
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 50 408 | 43 266 | 28 373 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 401 | 3 781 | 2 417 |
| Antal anställda | 12 | 11 | 7 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 4200.7 | 3933.3 | 4053.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 8.8 | 8.8 | 8.5 |
| Kassalikviditet % | 131.6 | 146.5 | 105.2 |
| Soliditet % | 24.0 | 31.7 | 4.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 50 408 | 43 266 | 28 373 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -46 035 | -39 535 | -25 967 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 4 373 | 3 732 | 2 405 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 401 | 3 781 | 2 417 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 4 401 | 3 781 | 2 417 |
| Skatt (kSEK) | 942 | 823 | 545 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 459 | 2 958 | 1 872 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 38 840 | 18 509 | 59 558 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 38 840 | 18 509 | 59 558 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 459 | 2 958 | 1 872 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 9 334 | 5 875 | 2 917 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 29 506 | 12 635 | 56 641 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 38 840 | 18 509 | 59 558 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Ernst & Young Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall bestå i tillhandahållande av tjänster till stöd för utveckling och kommersialisering av biofarmaceutiska produkter samt tillhandahållande av relaterade tjänster.
Huvudbransch SNI
46189 - Provisionshandel med annat specialsortiment utom motorfordon



