JEDA Svets- och stålbyggnadskontroll AB
Org.nr: 559320-2954| Nyckeltal | 2026-08 | 2025-08 | 2024-08 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 1 940 | 1 375 | 1 882 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 366 | 288 | 516 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1940.0 | 1375.0 | 1882.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 18.9 | 20.9 | 27.5 |
| Kassalikviditet % | 178.7 | 183.5 | 444.3 |
| Soliditet % | 50.1 | 54.8 | 77.9 |
| Resultaträkning | 2026-08 | 2025-08 | 2024-08 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 1 940 | 1 375 | 1 882 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 573 | -1 087 | -1 364 |
| Avskrivningar (kSEK) | -23 | -24 | -6 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 367 | 288 | 518 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 366 | 288 | 516 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 366 | 288 | 516 |
| Skatt (kSEK) | 80 | 63 | 98 |
| Årets resultat (kSEK) | 286 | 225 | 418 |
| Balansräkning | 2026-08 | 2025-08 | 2024-08 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 82 | 105 | 13 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 663 | 512 | 582 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 746 | 617 | 594 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | 286 | 225 | 418 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 374 | 338 | 463 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 371 | 279 | 131 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 746 | 617 | 594 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bedriva konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsbranschen.
Huvudbransch SNI
41000 - Byggande av bostadshus och andra byggnader



