Tiab Mark & Asfalt AB
Org.nr: 559314-4529| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 26 664 | 17 582 | 17 482 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 607 | 613 | 1 281 |
| Antal anställda | 8 | 6 | 6 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3333.0 | 2930.3 | 2913.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 14.0 | 4.2 | 8.0 |
| Kassalikviditet % | 148.8 | 132.0 | 150.7 |
| Soliditet % | 41.6 | 33.8 | 36.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 26 664 | 17 582 | 17 482 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -22 942 | -16 844 | -16 091 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 078 | -863 | -689 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 722 | 738 | 1 391 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 607 | 613 | 1 281 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 405 | 88 | 799 |
| Skatt (kSEK) | 502 | 30 | 166 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 903 | 58 | 633 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 4 790 | 4 194 | 2 554 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 8 736 | 3 977 | 3 655 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 13 526 | 8 171 | 6 209 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 903 | 58 | 633 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 3 528 | 1 625 | 1 567 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 637 | 1 435 | 910 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 492 | 2 096 | 1 306 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 5 869 | 3 014 | 2 425 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 13 526 | 8 171 | 6 209 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Utförande av mark och anläggningsarbeten, asfaltering samt underhållsarbeten, fastighetsskötsel och snöröjning.
Huvudbransch SNI
43120 - Mark- och grundarbeten
Övriga branscher SNI
| 93191 - Tävling med hästar |



