Tiffany & Co. Sweden AB
Org.nr: 559314-1566
Koncernmoder:
Lvmh Moet Hennessy Louis Vuitton
Dotterbolag:
Moderbolag:
Tiffany & Co
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 49 697 | 55 752 | 56 689 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 442 | -812 | -772 |
| Antal anställda | 7 | 7 | 6 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 7099.6 | 7964.6 | 9448.2 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 6.3 | 4.7 | 5.7 |
| Kassalikviditet % | 44.1 | 59.2 | 22.0 |
| Soliditet % | 50.6 | 29.2 | 0.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 49 697 | 55 752 | 56 689 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -46 566 | -53 119 | -53 461 |
| Avskrivningar (kSEK) | -6 778 | -7 295 | -7 503 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 131 | 2 633 | 3 229 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 442 | -812 | -772 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 442 | -812 | -772 |
| Skatt (kSEK) | 624 | 0 | 664 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 818 | -812 | -1 436 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 27 909 | 34 688 | 41 983 |
| Summa varulager (kSEK) | 36 982 | 45 119 | 48 998 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 55 029 | 102 699 | 74 339 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 82 938 | 137 387 | 116 322 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 818 | -812 | -1 436 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 41 977 | 40 160 | 972 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 40 961 | 97 227 | 115 351 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 82 938 | 137 387 | 116 322 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet genom att, direkt eller indirekt genom dotterbolag, bedriva detaljhandel med smycken, klockor, parfymer, glasögon samt andra hem- och presentartiklar så som skrivmaterial, kristall-, läder- och porslinvaror och varor i sterlingsilver samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
47771 - Detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder
Övriga branscher SNI
| 47552 - Detaljhandel med belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar utom möbler |
| 47751 - Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder |



