Farmors Grimslöv AB
Org.nr: 559306-7365| Nyckeltal | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 4 988 | 3 930 | 2 867 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 134 | 420 | 373 |
| Antal anställda | 3 | 3 | 2 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1662.7 | 1310.0 | 1433.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 22.8 | 10.7 | 13.0 |
| Kassalikviditet % | 248.0 | 125.7 | 136.5 |
| Soliditet % | 71.5 | 54.3 | 50.3 |
| Resultaträkning | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 4 988 | 3 930 | 2 867 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -3 855 | -3 520 | -2 494 |
| Avskrivningar (kSEK) | -93 | -67 | -55 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 134 | 410 | 373 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 134 | 420 | 373 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 948 | 294 | 306 |
| Skatt (kSEK) | 196 | 64 | 64 |
| Årets resultat (kSEK) | 752 | 230 | 242 |
| Balansräkning | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 309 | 402 | 279 |
| Summa varulager (kSEK) | 607 | 432 | 171 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 981 | 1 387 | 1 002 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 2 290 | 1 789 | 1 281 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | 752 | 230 | 242 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 294 | 773 | 543 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 441 | 255 | 130 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 554 | 760 | 609 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 2 290 | 1 789 | 1 281 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva tillverkning av glass & konfektyr.
Huvudbransch SNI
10520 - Tillverkning av glassvaror
Övriga branscher SNI
| 10820 - Tillverkning av kakao, choklad- och sockerkonfektyrer |
| 47242 - Detaljhandel med konfektyrer |
| 56110 - Restaurangverksamhet |



