Riflex Lokstallet AB
Org.nr: 559303-7731| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 1 189 | 975 | 1 078 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 332 | 194 | 182 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 27.9 | 19.9 | 16.9 |
| Kassalikviditet % | 372.6 | 406.3 | 454.2 |
| Soliditet % | 89.6 | 92.1 | 94.6 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 1 189 | 975 | 1 078 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -872 | -782 | -897 |
| Avskrivningar (kSEK) | -296 | -296 | -296 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 316 | 192 | 181 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 332 | 194 | 182 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 3 | 4 | 182 |
| Skatt (kSEK) | 5 | 3 | 31 |
| Årets resultat (kSEK) | -2 | 1 | 151 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 3 591 | 3 887 | 4 184 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 269 | 1 812 | 1 367 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 5 859 | 5 699 | 5 551 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | -2 | 1 | 151 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 5 249 | 5 251 | 5 250 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 609 | 446 | 301 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 5 859 | 5 699 | 5 551 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bestå i att hyra ut, förvalta och utveckla bolagets fastighet och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



