Öns Gård AB
Org.nr: 559299-0401| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 5 214 | 4 621 | 4 741 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 137 | 605 | 1 070 |
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2607.0 | 2310.5 | 2370.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 4.2 | 14.5 | 23.9 |
| Kassalikviditet % | 38.3 | 61.8 | 38.2 |
| Soliditet % | 18.0 | 20.0 | 14.3 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 5 214 | 4 621 | 4 741 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -5 017 | -3 979 | -3 610 |
| Avskrivningar (kSEK) | -671 | -530 | -441 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 197 | 642 | 1 131 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 137 | 605 | 1 070 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 377 | 120 | 147 |
| Skatt (kSEK) | 76 | 24 | 31 |
| Årets resultat (kSEK) | 301 | 96 | 116 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 4 974 | 3 738 | 4 259 |
| Summa varulager (kSEK) | 2 778 | 2 550 | 2 169 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 3 667 | 3 513 | 2 513 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 8 641 | 7 250 | 6 772 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | 301 | 96 | 116 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 538 | 237 | 142 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 286 | 1 526 | 1 041 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 4 493 | 3 929 | 4 689 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 324 | 1 558 | 900 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 8 641 | 7 250 | 6 772 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva lantbruk, lantbruksentreprenad och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
01420 - Uppfödning av andra nötkreatur och bufflar
Övriga branscher SNI
| 01500 - Blandat jordbruk |



