Demtec AB
Org.nr: 559297-5170| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 21 591 | 14 453 | 10 989 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 697 | 497 | 1 196 |
| Antal anställda | 10 | 9 | 7 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2159.1 | 1605.9 | 1569.9 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 8.1 | 3.8 | 11.6 |
| Kassalikviditet % | 202.6 | 212.8 | 220.7 |
| Soliditet % | 39.6 | 45.6 | 44.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 21 591 | 14 453 | 10 989 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -19 843 | -13 903 | -9 718 |
| Avskrivningar (kSEK) | -438 | -344 | -260 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 748 | 550 | 1 271 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 697 | 497 | 1 196 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 238 | 496 | 871 |
| Skatt (kSEK) | 283 | 134 | 201 |
| Årets resultat (kSEK) | 955 | 362 | 670 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 143 | 1 108 | 828 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 6 490 | 3 168 | 3 288 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 7 633 | 4 276 | 4 116 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | 955 | 362 | 670 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 076 | 1 371 | 1 259 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 188 | 730 | 730 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 165 | 686 | 638 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 203 | 1 489 | 1 490 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 7 633 | 4 276 | 4 116 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva betonghåltagning, rivningsarbeten, fukt- och miljösanering, golvslipning, golvfräsning, bygg- och anläggningarbeten, teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik förvaltning av värdepapper samt annan däremd förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43110 - Rivning av hus och byggnader



