Mälbo Lantbruk & Foder AB
Org.nr: 559297-4181| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 5 950 | 7 135 | 5 931 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 377 | 1 345 | 901 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 5950.0 | 7135.0 | 5931.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 7.8 | 21.2 | 17.0 |
| Kassalikviditet % | 113.8 | 123.9 | 105.6 |
| Soliditet % | 59.6 | 56.3 | 46.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 5 950 | 7 135 | 5 931 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -5 500 | -5 638 | -4 926 |
| Avskrivningar (kSEK) | -906 | -808 | -415 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 449 | 1 496 | 1 006 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 377 | 1 345 | 901 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 267 | 1 198 | 615 |
| Skatt (kSEK) | 53 | 246 | 128 |
| Årets resultat (kSEK) | 214 | 952 | 487 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 2 667 | 3 234 | 2 712 |
| Summa varulager (kSEK) | 1 316 | 775 | 495 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 3 281 | 2 525 | 2 453 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 5 948 | 5 759 | 5 165 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 26 | 26 | 26 |
| Årets resultat (kSEK) | 214 | 952 | 487 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 708 | 2 495 | 1 743 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 054 | 944 | 797 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 459 | 908 | 771 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 727 | 1 413 | 1 854 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 5 948 | 5 759 | 5 165 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Baker Tilly Mlt Kommanditbolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Jordbruk, spannmålsodling. Foderproduktion, häst och djurfoder. Reparationsarbeten inom lantbruk, entreprenad och tunga lastbilar. Servicearbeten och svetsarbeten på tunga fordon. Enteprenadkörning inom jordbruk, vägunderhåll och grävmaskin.
Huvudbransch SNI
01110 - Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter
Övriga branscher SNI
| 33120 - Reparation och underhåll av maskiner |
| 43120 - Mark- och grundarbeten |



