Stenhill Motor AB
Org.nr: 559295-8895| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 15 586 | 9 504 | 8 557 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 226 | 277 | 287 |
| Antal anställda | 0 | 0 | 0 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Löner till övriga (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Vinstmarginal % | 8.9 | 4.0 | 4.1 |
| Kassalikviditet % | 40.6 | 52.3 | 18.8 |
| Soliditet % | 50.1 | 45.5 | 46.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 15 586 | 9 504 | 8 557 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -14 196 | -9 129 | -8 203 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 390 | 375 | 354 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 226 | 277 | 287 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 927 | 206 | 214 |
| Skatt (kSEK) | 193 | 45 | 45 |
| Årets resultat (kSEK) | 734 | 161 | 169 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa varulager (kSEK) | 2 971 | 1 390 | 1 625 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 3 652 | 1 885 | 1 792 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 3 652 | 1 885 | 1 792 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | 734 | 161 | 169 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 282 | 548 | 587 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 691 | 391 | 319 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 679 | 946 | 886 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 3 652 | 1 885 | 1 792 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva handel med person- och transportbilar samt övriga motorfordon och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
47811 - Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon



