ESSO Holding AB
Org.nr: 559289-5410| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 974 | 1 186 | 567 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 183 | 118 | -612 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 974.0 | 1186.0 | 567.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 153.2 | 20.8 | 78.8 |
| Kassalikviditet % | 1100.0 | 1060.3 | 1132.3 |
| Soliditet % | 68.1 | 78.5 | 0.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 974 | 1 186 | 567 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 143 | -1 105 | -825 |
| Avskrivningar (kSEK) | -7 | -60 | -57 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -170 | 81 | -258 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 183 | 118 | -612 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 158 | 267 | -612 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 158 | 267 | -612 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 57 780 | 47 246 | 24 255 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 673 | 2 481 | 2 491 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 60 453 | 49 727 | 26 746 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 158 | 267 | -612 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 41 176 | 39 018 | 46 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 19 034 | 10 475 | 26 481 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 243 | 234 | 220 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 60 453 | 49 727 | 26 746 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
69201 - Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Övriga branscher SNI
| 64212 - Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner |



