Josefines Sadlar AB
Org.nr: 559286-9852| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 4 497 | 4 952 | 4 891 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 114 | 504 | 267 |
| Antal anställda | 1 | 2 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 4497.0 | 2476.0 | 4891.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 2.5 | 10.3 | 5.5 |
| Kassalikviditet % | 152.7 | 198.0 | 226.9 |
| Soliditet % | 69.1 | 66.5 | 57.4 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 4 497 | 4 952 | 4 891 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -4 385 | -4 449 | -4 627 |
| Avskrivningar (kSEK) | -62 | -58 | -54 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 113 | 503 | 264 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 114 | 504 | 267 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 114 | 504 | 268 |
| Skatt (kSEK) | 25 | 106 | 57 |
| Årets resultat (kSEK) | 89 | 398 | 211 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 500 | 525 | 422 |
| Summa varulager (kSEK) | 899 | 997 | 1 082 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 528 | 1 676 | 1 697 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 2 028 | 2 201 | 2 119 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | 89 | 398 | 211 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 180 | 1 241 | 993 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 280 | 280 | 280 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 156 | 336 | 575 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 412 | 343 | 271 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 2 028 | 2 201 | 2 119 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Revisionspartner Skaraborg AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning av sadlar och hästtillbehör samt inprovning av sadlar och konsultationer av material för hästar och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46499 - Partihandel med övriga hushållsvaror



