Gyllene Näktergalen Fastigheter AB
Org.nr: 559283-8691| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 1 770 | 1 770 | 1 930 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 978 | 820 | 947 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 74.1 | 74.6 | 76.5 |
| Kassalikviditet % | 80.9 | 66.6 | 29.1 |
| Soliditet % | 49.5 | 49.2 | 46.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 1 770 | 1 770 | 1 930 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -462 | -453 | -453 |
| Avskrivningar (kSEK) | -401 | -401 | -401 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 308 | 1 317 | 1 477 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 978 | 820 | 947 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 178 | 581 | 683 |
| Skatt (kSEK) | 39 | 124 | 143 |
| Årets resultat (kSEK) | 139 | 457 | 540 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 19 945 | 20 346 | 20 747 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 451 | 721 | 345 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 21 396 | 21 067 | 21 092 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 139 | 457 | 540 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 9 914 | 9 775 | 9 318 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 855 | 755 | 515 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 7 145 | 7 735 | 8 325 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 793 | 1 083 | 1 186 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 21 396 | 21 067 | 21 092 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Ernst & Young Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



