Corevia AB
Org.nr: 559278-9191| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 1 729 | 1 800 | 1 808 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 342 | 522 | 514 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1729.0 | 1800.0 | 1808.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 19.8 | 29.2 | 28.6 |
| Kassalikviditet % | 322.2 | 286.5 | 332.6 |
| Soliditet % | 75.6 | 74.3 | 78.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 1 729 | 1 800 | 1 808 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 386 | -1 276 | -1 292 |
| Avskrivningar (kSEK) | -27 | -27 | -5 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 342 | 523 | 517 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 342 | 522 | 514 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 342 | 385 | 385 |
| Skatt (kSEK) | 70 | 86 | 85 |
| Årets resultat (kSEK) | 272 | 299 | 300 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 797 | 845 | 812 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 741 | 785 | 612 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 538 | 1 630 | 1 424 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 25 | 25 | 25 |
| Årets resultat (kSEK) | 272 | 299 | 300 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 601 | 649 | 670 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 707 | 707 | 570 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 230 | 274 | 184 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 538 | 1 630 | 1 424 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet i form av projektledning inom IT.
Huvudbransch SNI
62201 - Datakonsultverksamhet



