Itaka Holding AB
Org.nr: 559277-4920| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 7 263 | 7 027 | 6 039 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 8 555 | 6 950 | 309 |
| Antal anställda | 4 | 4 | 4 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1815.8 | 1756.8 | 1509.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | 3 460 | 3 797 | 3 272 |
| Vinstmarginal % | 120.5 | 105.3 | 16.0 |
| Kassalikviditet % | 149.0 | 54.5 | 41.9 |
| Soliditet % | 84.1 | 72.1 | 40.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 7 263 | 7 027 | 6 039 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -5 790 | -5 875 | -5 360 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 473 | 1 152 | 679 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 8 555 | 6 950 | 309 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 17 554 | 15 676 | 3 594 |
| Skatt (kSEK) | 2 205 | 2 014 | 753 |
| Årets resultat (kSEK) | 15 349 | 13 662 | 2 841 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 43 976 | 32 525 | 36 606 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 9 715 | 4 934 | 1 987 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 53 691 | 37 459 | 38 593 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 45 | 45 | 45 |
| Årets resultat (kSEK) | 15 349 | 13 662 | 2 841 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 37 318 | 21 970 | 13 308 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 9 850 | 6 350 | 3 100 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 88 | 17 445 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 6 522 | 9 052 | 4 741 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 53 691 | 37 459 | 38 593 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet och projektledning inom främst byggbranschen. Äga och förvalta samt vidareutveckla dotterbolagens verksamheter inom byggbranschen samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
71121 - Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik



