Gustavssons Fastigheter Holding AB
Org.nr: 559273-1110| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 2 676 | 2 648 | 2 536 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 439 | 19 839 | 1 778 |
| Antal anställda | 1 | 2 | 2 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2676.0 | 1324.0 | 1268.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | 725 | 604 | 667 |
| Vinstmarginal % | 340.1 | 919.7 | 264.8 |
| Kassalikviditet % | 114.7 | 104.8 | 76.8 |
| Soliditet % | 36.0 | 34.1 | 28.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 2 676 | 2 648 | 2 536 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -2 077 | -1 839 | -1 932 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 077 | 1 077 | 1 077 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 598 | 809 | 604 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 439 | 19 839 | 1 778 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 8 889 | 21 468 | 1 778 |
| Skatt (kSEK) | 736 | 365 | 92 |
| Årets resultat (kSEK) | 8 153 | 21 103 | 1 686 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 207 543 | 207 543 | 207 543 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 95 256 | 87 809 | 72 717 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 302 799 | 295 352 | 280 260 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 8 153 | 21 103 | 1 686 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 109 004 | 100 850 | 79 747 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 110 711 | 110 711 | 105 797 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 83 084 | 83 790 | 94 716 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 302 799 | 295 352 | 280 260 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Grant Thornton Sweden AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning genom dotterbolag samt äga och förvalta värdepapper samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
64212 - Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner



